Keşfet

Çiğdem'inn Sığacık Suits

Keşfet

SIĞACIK

Sığacık, İzmir’in en güzel kıyı ilçelerinden biri olan Seferihisar’ın sahilinde yer alan mandalina ağaçlarıyla çevrili bir balıkçı kasabasıdır.

Tarihi 1520 yılına kadar dayanmaktadır. Sığacık içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri Sığacık Kalesidir. Ayrıca Kale’nin hemen yanında Sığacık Limanı yer almaktadır. 16 yy. yapıldığı bilinen Sığacık Kalesi özel yerleşim yeridir ve dünya üzerinde kaleiçi yerleşim yerleri içerisinde hatırı sayılır bir yeri vardır.

Sığacık’ta oldukça büyük bir yat limanı bulunmaktadır. Burada sezona bağlı olarak her gün düzenlenen tekne turlarına katılarak, Ege’nin el değmemiş ve karadan ulaşımı olmayan koylarına ulaşmak mümkündür.

Mavi bayraklı plajlarla çevrili olan Sığacık’ta denize girmek için Akkum, Ekmeksiz, Güneşköy, Akarca, Azmak Plajları tercih edilebilir. Bu plajlarda Ege’nin serin sularının tadını çıkabileceğiniz doğa ile bütünleşmiş tesisler de bulunmaktadır.

Sığacık’ta limanda her gün taze tutulan balıklardan yapılan balık mezadından keyif ve adrenalin dolu bir alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu taze balıkların tadına civardaki yerel balık lokantalarında da bakabilirsiniz. Balık’ın yanında ev yapımı diğer yerel lezzetlerin ve zeytinyağlıların tadına bakabilirsiniz.

Ulaşım; İzmir merkezden Sığacık 52 km ve 50 dakika sürüyor.
Çeşme ve Alaçatı – Sığacık arası 76 km, 1 saat sürüyor.
İzmir Adnan Menderes Havalimanı – Sığacık arası 70 km ve 1 saat sürüyor
Selçuk ve Kuşadası – Yaklaşık 80 km, 1 saat sürüyor

TEOS ANTİK KENTİ

Sığacık’ın en önemli tarihi alanıdır. M.Ö 1000 yıllarında kurulmuş on iki İon kentinden birisidir. Kent içerisinde Dionysos Tapınağı bulunmaktadır. Şarap Tanrısı Dionysos için yapılan bu tapınak, Şarap Tanrısı adına yapılan en büyük tapınaklardan biridir. Teos Antik Kenti içerisinde ve çevresinde birçok zeytin ve mandalina bahçesi yer almaktadır. İlkbahar aylarında mordan pembeye, yeşilden kırmızıya, sarıdan beyaza her güzellikteki bitkiye kucak açan eşsiz doğası ile doğa ve tarih yürüyüşü ve fotoğraf çekmeyi sevenler için eşsiz alternatifler sunmaktadır.

SIĞACIK VE CİVARINDA YAPILACAKLAR

Sığacık’ta ve Seferihisar Belediyesi’inde yıl boyunca birçok şenlik düzenlenmektedir. Siz de Sığacık’a gelerek, festivallere katılabilir ve şirin bir kasabada tatilinizi geçirebilirsiniz. Teos Antik Kenti içerisinde bulunan alanlara gidebilir, Sığacık pazarına uğrayarak kendinize hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Kale Meydanı ve etrafında yaz aylarında konserler de düzenlenmektedir.

SIĞACIK MANDALİNA FESTİVALİ

Sığacık’ta her yıl mandalina festivali yapılmaktadır. Genel olarak festivaller kasım ayına doğru tercih edilmektedir. Yerli mandalinayı tanıtan bu festivalde birçok farklı gösteri olmaktadır. Dans, konser ve şenlik olan bu festival içerisinde çeşitli ödül organizasyonları da olmaktadır. Mandalina Güzeli, En İyi Mandalina ve En İyi Mandalinalı Yemek gibi dallarda o yıl ödüller verilmektedir.